Monitoring i diagnostyka cyklu

Pigułki hormonalne zwiększają ryzyko nowotworu.

Autor:

Najnowsze niezależne badania wskazują jednoznacznie, że ryzyko nowotworem piersi rośnie aż o 38% w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Niniejszy post stanowi bezpośrednie tłumaczenie streszczenia publikacji źródłowej. Źródło całej publikacji w przypisie.


Najnowsze badanie opublikowane w The New England Journal of Medicine*, przeprowadzone zostało przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze na próbie aż 1,8 miliona kobiet z Danii w wieku poniżej 50 lat i objęło niemal 11 lat obserwacji.

Ocenie poddano związek między stosowaniem hormonalnej antykoncepcji a ryzykiem inwazyjnego raka piersi w prospektywnym badaniu kohortowym obejmującym wszystkie kobiety w Danii w wieku od 15 do 49 lat, które nie chorowały na raka lub żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, i które nie otrzymały leczenia z powodu niepłodności . Rejestry dostarczały indywidualnie aktualizowanych informacji na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej, diagnozowania raka piersi i potencjalnych czynników zakłócających.

Wśród 1,8 miliona kobiet, które obserwowano średnio przez 10,9 lat (łącznie 19,6 milionów osobolat), wystąpiło 11,517 przypadków raka piersi. W porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały antykoncepcji hormonalnej, względne ryzyko raka piersi wśród wszystkich aktualnych i niedawnych użytkowników antykoncepcji hormonalnej wynosiło 1,20 (95% przedział ufności [CI], 1,14 do 1,26). Ryzyko to wzrosło z 1,09 (95% CI, 0,96 do 1,23) z mniej niż 1 rok stosowania do 1,38 (95% CI, 1,26 do 1,51) z ponad 10 lat użytkowania (P = 0,002). Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej ryzyko raka piersi było jeszcze większe u kobiet, które stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne przez 5 lat lub dłużej niż u kobiet, które nie stosowały hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Szacunki ryzyka związane z obecnym lub niedawnym stosowaniem różnych doustnych środków antykoncepcyjnych (estrogenowo-progestagenowych) wahały się między 1,0 a 1,6. U kobiet, które obecnie lub niedawno stosowały system wewnątrzmaciczny zawierający tylko progestagen, ryzyko raka piersi było większe niż u kobiet, które nigdy nie stosowały hormonalnych środków antykoncepcyjnych (względne ryzyko, 1,21; 95% CI, 1,11 do 1,33). Ogólny bezwzględny wzrost liczby raków sutka zdiagnozowanych wśród obecnych i niedawnych użytkowników jakiegokolwiek hormonalnego środka antykoncepcyjnego wynosił 13 (95% CI, 10 do 16) na 100 000 osobolat lub około 1 dodatkowego raka piersi na każde 7690 kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję przez 1 rok .

Ryzyko raka piersi było wyższe u kobiet, które obecnie lub ostatnio stosowały współczesne hormonalne środki antykoncepcyjne niż u kobiet, które nigdy nie stosowały hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a ryzyko to wzrastało wraz z dłuższym okresem stosowania.


Co oznaczają te wartości?

Jak przekłada się to na ryzyko dla przeciętnej użytkowniczki tabletek antykoncepcyjnych? Otóż, ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta, im dłużej kobieta przyjmuje hormonalne środki antykoncepcyjne, przy czym średni wzrost ryzyka zachorowania wynosi 20 procent wśród wszystkich kobiet, które obecnie stosują i w przeszłości stosowały taki środek antykoncepcji.

Naukowcy dowiedli, że o 9 procent wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet, które przyjmowały antykoncepcję hormonalną przez mniej niż rok. Ryzyko to wzrasta aż do 38 procent, jeżeli kobieta zażywała tabletki przez ponad 10 lat. Wśród kobiet, które stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne przez ponad pięć lat, utrzymywało się niewielkie ryzyko zachorowania na raka piersi jeszcze przez co najmniej pięć lat po zaprzestaniu ich stosowania.

Im krócej kobieta przyjmowała hormonalne środki antykoncepcyjne, tym krótszy będzie okres, w którym jest ona narażona na zachorowalność na raka piersi.


Jak uniknąć ryzyka raka piersi?

Rozwiązaniem problemu może być komputer cyklu Lady-Comp. Więcej szczegółów na innych podstronach.


Cytowana publikacja została także wykorzystana w materiale tvn24

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/polska-i...


Całe omawiane badanie sfinansowane zostało przez Fundację Novo Nordisk.

Źródłó:

* - Contemporary Hormonal Contraception and the Risk of Breast Cancer. Lina S. Mørch, Ph.D., Charlotte W. Skovlund, M.Sc., Philip C. Hannaford, M.D., Lisa Iversen, Ph.D., Shona Fielding, Ph.D., and Øjvind Lidegaard, D.M.Sci. N Engl J Med 2017; 377:2228-2239December 7, 2017DOI: 10.1056/NEJMoa1700732

Pytania i konsultacje

Biuro

Biuro:
91 464 56 04

Chcesz wiedzieć

Zobacz stronę
o planowaniu ciąży

PLANOWANIE CIĄŻY