91 46 45 604
MENU
Inne tematy
Lady Comp » Planowanie ciąży » Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

Ciąża to wspaniały czas pozbawiony troski o... antykoncepcję. Lokator w brzuszku już jest, możemy zatem nie myśleć o zabezpieczeniu. Ciąża jednak mija szybciej, niż mogłoby się wydawać. Połóg także. I znów stajemy przed dylematem wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji.
 
antykoncepcja-po-porodzie Niepłodność laktacyjna i powrót do płodności

 

Choć karmienie piersią zapewnia tzw. niepłodność laktacyjną, to jednak aby ona zaistniała musi być spełniony szereg warunków, a długość jej trwania jest bardzo indywidualną sprawą.

Trudno przewidzieć dokładnie moment, w którym cykl zaczyna funkcjonować na nowo, stąd wiele ciąż – niespodzianek następujących po sobie. Ile trzeba czekać na pierwszą owulację po porodzie? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić: są Panie, które pierwszą miesiączkę dostają już pół roku po porodzie, są takie, które po 2-3 miesiącach, a są takie, które czekają rok, albo dłużej.

Kobieta, która ma wprawę w samoobserwacji zauważy z pewnością symptomy zbliżającego się okresu płodnego, bywa jednak, że nawet bardzo doświadczone Panie nie mają pewności, ponieważ po porodzie cykl często ulega zmianie.
 

Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp:
 

U kobiet karmiących piersią, wydzielana jest obficie prolaktyna – hormon hamujący owulację i tym samym uniemożliwiający zajście w kolejną ciążę. To naturalne działanie biologii, która daje kobiecie czas, aby jej organizm doszedł do siebie po trudach ciąży i porodu.

Wiele kobiet wychwytuje pierwsze symptomy płodności takie jak np. bardziej obfity śluz.. Nie da się jednak ukryć, że pierwsze miesiące po porodzie są okresem trudnym i wymagającym dla kobiety. Oto musi dbać przede wszystkim o maleństwo, być skupiona na jego potrzebach, do tego często kobieta w tym czasie nie wysypia się dostatecznie, jej dieta także jest inna. Organizm może zachowywać się inaczej, na przykład śluz może być słabo widoczny. Na pewno w samoobserwacji pomagają komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly – codzienny pomiar temperatury zajmuje niecałą minutę, a pozwala kobiecie śledzić zmiany zachodzące w jej cyklu w niezwykle wiarygodny sposób: będzie wiedziała kiedy nastąpiła już owulacja i stosunek bez zabezpieczenia i bez ryzyka ciąży jest możliwy.
 


Kobietom oferuje się pigułkę jednoskładnikową, zawierającą tylko progestagen, czyli syntetyczny progesteron. Jednakże, zarówno WHO, jak i wiele lekarzy odradza stosowanie tego rodzaju antykoncepcji w okresie karmienia piersią. Choć do mleka przenikają jedynie śladowe ilości hormonów, trudno jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób wpłyną one na rozwijające się, maleńkie dziecko. Komputery Lady-Comp czy Pearly, mają taką samą skuteczność jak tabletki antykoncepcyjne, a nie powodują skutków ubocznych.

 

Przeprowadzone przez niezależnych ekspertów w Polsce i za granicą, badania dotyczące stosowania komputerów cyklu Lady-Comp, potwierdzają ich wysoką skuteczność antykoncepcyjną przy jednoczesnym braku efektów ubocznych.

 

Wiele kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka, nie wyobrażając sobie powrotu do antykoncepcji hormonalnej i nie planując w najbliższym czasie kolejnego dziecka, decyduje się na zakup komputera cyklu Lady-Comp czy Pearly. Będąc bardziej świadomymi swojego ciała, znając efekty skutków ubocznych syntetycznych hormonów, wybierają zdrową i pewną antykoncepcję.
 
POWRÓT DO PŁODNOŚCI NA WYKRESIE


Stosowanie komputera cyklu Lady-Comp bądź Pearly po porodzie pokaże nam w jaki sposób wraca płodność i wychwyci pierwszą od porodu owulację. Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący właśnie taką sytuację.

 

Żółte lampki (żółty pasek na dole wykresu) pojawiały się przy wahaniach temperatury w związku z regulowaniem cyklu przy powrocie do płodności. Po pierwszej owulacji, komputer cyklu wskazał zielone światło. Widzimy również wprowadzoną miesiączkę, od którego to momentu komputer zaczyna liczyć nowy cykl. 10 dzień cyklu to żółte światło, a następnie komputer sygnalizuje czerwonym światłem przez kolejne dni, że zaczął się okres płodny, Od 25 dnia cyklu znów mamy zielone światło - po wystąpieniu owulacji.


 powrot-do-plodnosci


Przeczytaj także:

Pozytywna opinia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Pytania i konsultacje
JustynaJustyna:514 338 440
Magdalena KornasMagda:535 020 314
KrzysztofKrzysztof:508 180 360
OlaOla:509 970 222

Pytania? Zostaw swój e-mail bądź telefon, a nasz ekspert skontaktuje się z tobą.